Skip to content

146 North StBayonne, NJ 07002

Built 1979

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block299
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,481
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
34%
Improvement Value:$335,600
66%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,307+4.2%
2024$13,729+2.7%
2023$13,366+1.8%
2022$13,130-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft2,481DeedBook 9845, Page 347Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$809,000

From:

To:

Sq Ft2,481DeedBook 9686, Page 69NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1979