Skip to content

136 North StBayonne, NJ 07002

Built 1979

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block299
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,493
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
35%
Improvement Value:$320,100
65%
Total Assessment$496,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,882+4.2%
2024$13,321+2.7%
2023$12,969+1.8%
2022$12,740-12.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,493DeedBook 9840, Page 206Recorded8/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1979