Skip to content

142 North StBayonne, NJ 07002

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block299
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-HGB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,564
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
34%
Improvement Value:$341,700
66%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,478+4.2%
2024$13,893+2.7%
2023$13,525+1.8%
2022$13,287-15.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979