Skip to content

98 Oak StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block309
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,100
37%
Improvement Value:$328,000
63%
Total Assessment$523,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626+4.2%
2024$14,035+2.7%
2023$13,663+1.8%
2022$13,423-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9155, Page 571Recorded11/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970