Skip to content

80 W 55th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2011

Property Information

Block30
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,822
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$319,900
64%
Total Assessment$499,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,977+4.2%
2024$13,412+2.7%
2023$13,057+1.8%
2022$12,827+8.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920