Skip to content

35 E 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block58
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
36%
Improvement Value:$333,700
64%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,489+4.2%
2024$13,903+2.7%
2023$13,535+1.8%
2022$13,297-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5847, Page 242

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5139, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1920