Skip to content

149-153 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block312
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,770
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
22%
Improvement Value:$503,900
78%
Total Assessment$643,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,992+4.2%
2024$17,265+2.7%
2023$16,808+1.8%
2022$16,512+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 8929, Page 495NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915