Skip to content

70-72 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block449
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,482
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,500
23%
Improvement Value:$551,400
77%
Total Assessment$716,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,045+4.2%
2024$19,234+2.7%
2023$18,725+1.8%
2022$18,396+49.1%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9581, Page 364

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft4,482DeedBook 9581, Page 364NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$138,400
DeedBook 5226, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1920