Skip to content

112 W 7th StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block314
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-A-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
48%
Improvement Value:$318,100
52%
Total Assessment$610,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,072+24.6%
2024$13,699+2.7%
2023$13,337+1.8%
2022$13,102+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8172, Page 64Recorded4/2/2007