Skip to content

83 W 5th StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block315
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,200
36%
Improvement Value:$348,300
64%
Total Assessment$540,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,112+4.2%
2024$14,502+2.7%
2023$14,118+1.8%
2022$13,869+7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965