Skip to content

161 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jan 25, 1995

Property Information

Block317
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
46%
Improvement Value:$208,100
54%
Total Assessment$384,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+4.2%
2024$10,327+2.7%
2023$10,054+1.8%
2022$9,877+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4824, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1920