Skip to content

98-100 W 5th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 27, 1984

Property Information

Block337
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,200
42%
Improvement Value:$274,000
58%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,231+4.2%
2024$12,696+2.7%
2023$12,360+1.8%
2022$12,142+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 3428, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1920