Skip to content

179 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block318
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-F-O-1U-H

Assessment

Land Value:$266,200
64%
Improvement Value:$148,000
36%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,581-20.7%
2024$14,596+2.7%
2023$14,209+1.8%
2022$13,959+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

DeedBook 9748, Page 289Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920