Skip to content

193-195 Orient StBayonne, NJ 07002

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block319
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-C2UNHG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,200
43%
Improvement Value:$228,500
57%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,204+4.2%
2024$10,751+2.7%
2023$10,466+1.8%
2022$10,282-31.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 9912, Page 320Recorded7/14/2025

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5096, Page 28