Skip to content

40 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block318
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
60%
Improvement Value:$131,800
40%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,246+4.2%
2024$8,873+2.7%
2023$8,638+1.8%
2022$8,486+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910