Skip to content

83 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block323
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
47%
Improvement Value:$190,300
53%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979+4.2%
2024$9,576+2.7%
2023$9,322+0.8%
2022$9,245+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 8944, Page 630Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 8912, Page 609Recorded6/6/2013

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 8391, Page 18Recorded12/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 1910