Skip to content

81 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block323
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B&F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$273,300
62%
Total Assessment$443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,818+4.2%
2024$13,259+2.7%
2023$12,909+1.8%
2022$12,681+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 9825, Page 907Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9120, Page 94Recorded5/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968