Skip to content

87 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 2000

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block323
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
30%
Improvement Value:$389,900
70%
Total Assessment$559,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,655+4.2%
2024$15,022+2.7%
2023$14,625+1.8%
2022$14,367-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 9251, Page 13Recorded11/1/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5635, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5418, Page 290