Skip to content

28 Silver StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block326
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
63%
Improvement Value:$121,800
37%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+4.2%
2024$8,835+2.7%
2023$8,601+1.8%
2022$8,450-15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5947, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1920