Skip to content

91 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block314
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
49%
Improvement Value:$199,000
51%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+4.2%
2024$10,410+2.7%
2023$10,135+1.8%
2022$9,956+25.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 9209, Page 109Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5144, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1920