Skip to content

53 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jan 14, 2016

Property Information

Block365
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,700
45%
Improvement Value:$227,700
55%
Total Assessment$411,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,503+4.2%
2024$11,038+2.7%
2023$10,746+1.8%
2022$10,557+23.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9093, Page 515Recorded1/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920