Skip to content

160 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 25, 2010

Property Information

Block331
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-B-C-2U-H

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$270,000
52%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,539+4.2%
2024$13,952-5.6%
2023$14,773+1.8%
2022$14,513-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8751, Page 151Recorded9/2/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920