Skip to content

111 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block336
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
51%
Improvement Value:$182,100
49%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,390+4.2%
2024$9,970+2.7%
2023$9,706+1.8%
2022$9,535-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920