Skip to content

105 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Dec 29, 1995

Property Information

Block336
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,971
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
43%
Improvement Value:$275,600
57%
Total Assessment$483,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,507+4.2%
2024$12,962+2.7%
2023$12,619+1.8%
2022$12,396+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4946, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920