Skip to content

106 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block336
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,153
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
42%
Improvement Value:$230,600
58%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,201+4.2%
2024$10,748+2.7%
2023$10,464+1.8%
2022$10,279+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930