Skip to content

112 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jan 19, 2016

Property Information

Block337
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
56%
Improvement Value:$134,500
44%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,609+4.2%
2024$8,261+2.7%
2023$8,042+1.8%
2022$7,901-6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9094, Page 505NU CodeTitle correction (4)Recorded1/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920