Skip to content

110 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block337
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
37%
Improvement Value:$297,500
63%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,166+4.2%
2024$12,634+2.7%
2023$12,300+1.8%
2022$12,083-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970