Skip to content

108 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block337
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
36%
Improvement Value:$310,700
64%
Total Assessment$484,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,535+4.2%
2024$12,988+2.7%
2023$12,645+1.8%
2022$12,422-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970