Skip to content

106 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block337
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
51%
Improvement Value:$163,300
49%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+4.2%
2024$9,034+2.7%
2023$8,795+1.8%
2022$8,640-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,174DeedBook 9191, Page 230Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 9191, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1920