Skip to content

138 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block340
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,200
38%
Improvement Value:$326,700
62%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,732+4.2%
2024$14,137+2.7%
2023$13,763+1.8%
2022$13,520+12.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 9233, Page 907Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5812, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1891