Skip to content

10 Latourette PlBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block340
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,783
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
37%
Improvement Value:$271,400
63%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,090+4.2%
2024$11,601+2.7%
2023$11,294+1.8%
2022$11,095-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,783DeedBook 9893, Page 531Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 8994, Page 425Recorded9/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1910