Skip to content

19 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Dec 17, 2010

Property Information

Block340
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
48%
Improvement Value:$184,400
52%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+4.2%
2024$9,509+2.7%
2023$9,257+1.8%
2022$9,094+19.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 8801, Page 683Recorded7/20/2011

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 7166, Page 218Recorded11/13/2003

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5363, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1910