Skip to content

82 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block345
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,700
27%
Improvement Value:$310,000
73%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,640+4.2%
2024$11,169+2.7%
2023$10,874+1.8%
2022$10,682+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 9809, Page 962Recorded3/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920