Skip to content

213 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block346
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
37%
Improvement Value:$179,300
63%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+4.2%
2024$7,644+2.7%
2023$7,442+1.8%
2022$7,311+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 9685, Page 795Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9095, Page 39Recorded1/28/2016

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8765, Page 785NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/2/2010

Property Built

Built

Year Built: 1965