Skip to content

207 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block346
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
36%
Improvement Value:$187,800
64%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,203+4.2%
2024$7,872+2.7%
2023$7,664+1.8%
2022$7,529+20.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 6049, Page 317Recorded9/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1965