Skip to content

203 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 24, 2010

Property Information

Block346
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-D-1U-HBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
37%
Improvement Value:$178,600
63%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,946+4.2%
2024$7,625+2.7%
2023$7,423+1.8%
2022$7,293+24.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 7124, Page 123

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 7124, Page 123Recorded9/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1965