Skip to content

83 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block347
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
43%
Improvement Value:$269,600
57%
Total Assessment$477,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,340+4.2%
2024$12,801+2.7%
2023$12,462+1.8%
2022$12,242+4.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 9219, Page 994Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 9022, Page 733NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/12/2015

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 7921, Page 167Recorded6/16/2006

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 7801, Page 1Recorded1/28/2006

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5313, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1910