Skip to content

12 Margaret StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block334
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
28%
Improvement Value:$267,700
72%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+4.2%
2024$10,032+2.7%
2023$9,766+1.8%
2022$9,594+47.6%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 7685, Page 265Recorded10/4/2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5433, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1920