Skip to content

75 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1972

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 16, 2010

Property Information

Block349
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
33%
Improvement Value:$347,900
67%
Total Assessment$517,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,480+4.2%
2024$13,895+2.7%
2023$13,528+1.8%
2022$13,289+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 8741, Page 191Recorded7/13/2010

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 8529, Page 58Recorded6/5/2008

Property Built

Built

Year Built: 1972