Skip to content

64 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2009

Property Information

Block349
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
51%
Improvement Value:$175,700
49%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+4.2%
2024$9,678+2.7%
2023$9,421+1.8%
2022$9,256-5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8294, Page 253Recorded8/14/2007

Property Built

Built

Year Built: 1891