Skip to content

75 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block314
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
54%
Improvement Value:$145,400
46%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+4.2%
2024$8,540+2.7%
2023$8,314+1.8%
2022$8,168+7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4821, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1920