Skip to content

82 W 54th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block34
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$170,900
49%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,811+4.2%
2024$9,415+2.7%
2023$9,166+1.8%
2022$9,004-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9622, Page 303Recorded12/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920