Skip to content

76 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block350
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,500
44%
Improvement Value:$239,700
56%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,972+4.2%
2024$11,489+2.7%
2023$11,185+1.8%
2022$10,988-1.1%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 9310, Page 27Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 7969, Page 241Recorded8/9/2006

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 7873, Page 342Recorded4/24/2006

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7663, Page 39

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 7663, Page 39Recorded9/13/2005

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 7237, Page 75Recorded3/8/2004

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5698, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1920