Skip to content

98 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block350
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
39%
Improvement Value:$255,200
61%
Total Assessment$418,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,698+4.2%
2024$11,226+2.7%
2023$10,929+1.8%
2022$10,736+11.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,134DeedBook 9375, Page 391NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5256, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1920