Skip to content

87 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block351
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
40%
Improvement Value:$290,500
60%
Total Assessment$484,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,541+4.2%
2024$12,994+2.7%
2023$12,650+1.8%
2022$12,427-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920