Skip to content

56 E 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block358
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
44%
Improvement Value:$253,900
56%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,660+4.2%
2024$12,149+5.1%
2023$11,561+1.8%
2022$11,357-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 9685, Page 847Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5519, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1960