Skip to content

22 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block364
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
39%
Improvement Value:$265,000
61%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,163+4.2%
2024$11,671+2.7%
2023$11,362+1.8%
2022$11,162-16.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 9878, Page 648Recorded2/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1964