Skip to content

27 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2007

Property Information

Block380
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
46%
Improvement Value:$202,600
54%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,513+4.2%
2024$10,088+2.7%
2023$9,821+1.8%
2022$9,648+21.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 7754, Page 275Recorded12/13/2005

Property Built

Built

Year Built: 1945