Skip to content

135 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block315
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,700
50%
Improvement Value:$191,500
50%
Total Assessment$380,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,630+4.2%
2024$10,201+2.7%
2023$9,931+1.8%
2022$9,756+21.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 8724, Page 523Recorded4/7/2010

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5866, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1920