Skip to content

17-19 W 2nd StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block369
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,900
57%
Improvement Value:$161,300
43%
Total Assessment$372,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,407+4.2%
2024$9,986+2.7%
2023$9,722+1.8%
2022$9,551-8.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 7094, Page 48Recorded7/24/2003

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5501, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1955